Survival to pochodna od militariów „gałąź” zajmująca się przygotowaniem wypraw i wycieczek gdzie głównym aspektem jest przetrwanie. Dyscyplina ma  na celu uzmysłowić i wyposażyć osobę która ma podążać najczęściej nie określonym szlakiem podróży w bezpieczne akcesoria umożliwiające poruszanie się po trudnym terenie. Zazwyczaj zwykła wycieczka czy to piesza czy rowerowa ma określona destynację i trasę, jest bezpieczna i ma określony charakter. Natomiast w przypadku wypraw survivalowych o ile destynacja może być określona to teren zazwyczaj jest niewiadomą i może często zaskoczyć.

Jak wiadomo na zwykłych szlakach ubranie też ma znaczenie. Musi być wygodne, lekkie, dobrze jakby było wykonane z tkaniny „oddychającej”, dzięki której poruszanie nie będzie sprawiało problemu.

Survival to nie tylko ubranie i sprzęt, ale także wiedza jak się zachować w trudnych warunkach i jak sobie radzić z przeciwnościami losu

W przypadku survivalu jest trochę inaczej. Sprzęt musi być dobierany indywidualnie do potrzeb i przeznaczenia. W skład typowego zestawu wchodzi min. strój , który składa się z obuwia, skarpet, spodni, koszulki, swetra i kurtki, nie pomijając okrycia głowy. Jeśli chodzi o obuwie to zazwyczaj jest ono za kostkę, lekkie i nie przemakalne by noga lekko się poruszała w terenie, a stopa miała odpowiedni komfort. Skarpeta musi być tak uszyta by uciskała zarówno piętę jak i palce i nie powodowała przetarć podczas długich wędrówek. Spodnie muszą być zazwyczaj szyte podwójną nicią i posiadać powinny odpowiednia ilość kieszeni do spakowania podręcznego ekwipunku przydatnego podczas przedzierania się przez gęstwiny. Ciepły sweter czy bluza dobrze jakby miała kaptur i była rozpinana co pozwoli nam się ochłodzić podczas wysokich temperatur. Dobór kurtki to jeden z najważniejszych elementów. Powinna być na tyle lekka by noszenie jej i poruszanie było komfortowe i nie przysparzało problemu. Nieprzemakalność  to kolejna cecha która powinna ją wyróżniać, a kieszenie w które powinna być wyposażona to element niezbędny. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia survivalowego jest plecak. Dobór polegać powinien na oszacowaniu ilości zabieranego na wyprawę wyposażenia.

Odzież survivalowa najczęściej jest produkowana w ciemnych barwach tak, aby nie były na niej widoczne zabrudzenia. Co zabierzemy ze sobą na wycieczkę zależy tylko od nas samych i określane jest pod kątem charakteru trasy na jaką mamy zamiar się wybrać.

Survival to nie tylko ubranie i sprzęt, ale także wiedza jak się zachować w trudnych warunkach i jak sobie radzić z przeciwnościami losu

Survival to nie tylko ubranie i sprzęt, ale także wiedza jak się zachować w trudnych warunkach i jak sobie radzić z przeciwnościami losu. Teren bywa zróżnicowany i często może przysporzyć trudności. Dochodzą do tego trudne warunki atmosferyczne, których nie ominiemy np. podczas wędrówki pieszej. Na ogół wiedzę teoretyczną możemy czerpać z podręczników lub osób ściśle związanych z tą dyscypliną. Zdarza się też tak, że wyprawy są prowadzone pod okiem przewodnika, który może nam służyć pomocą gdy znajdziemy się w tarapatach.

Jednakże takie rzeczy jak zachowanie się podczas udzielania pierwszej pomocy to niemal obowiązek każdego uczestnika survivalowego obozu, który powinien zawsze służyć pomocą osobą potrzebującym wsparcia.

Odzież survivalowa najczęściej jest produkowana w ciemnych barwach tak, aby nie były na niej widoczne zabrudzenia

W tym przedsięwzięciu chodzi  przede wszystkim o przeżycie przygody. Możemy sprawdzić się w kontakcie z naturą i trudnych warunkach. Często wspomnienia po takim wydarzeniu pozostają bezcenne.  Nie jest to łatwa gałąź turystyki i wybierają ją tylko śmiałkowie, potrafiący sprostać ciężkim warunkom.

Podróżując po hotelach czy pensjonatach i wypoczywając w luksusie w końcu wpadnie nam do głowy, by spróbować czegoś odmiennego. Wtedy pamiętajcie. Musicie być dobrze przygotowani zarówno pod kątem teoretycznym jak i praktycznym, tak by nieoczekiwane was nie zaskoczyło. Survival nie jest „lekki” i nie zawsze jest zabawą. Tak więc, jeśli jesteście gotowi, wyruszcie na przygodę życia, by móc na zawsze zachować w sobie nie zapomniane wspomnienia z przygód jakie na was czekają. Powodzenia.