Na rynku dostępne są różne modele butów wojskowych. Ich wybór nie jest zatem często łatwy, tym bardziej że muszą być one dopasowane do konkretnych warunków, w jakich zamierza się w nich przebywać. Nie bez znaczenia jest także pora roku. Co jest zatem istotne przy wyborze obuwia wojskowego?

Czym charakteryzują się buty wojskowe?

Zacząć trzeba jednak od wyjaśnienia, czym charakteryzuje się takie obuwie. To, co je wyróżnia w szczególności to bardzo duża wytrzymałość. Ich cholewka najczęściej wykonywana jest ze skóry naturalnej bądź z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Dzięki temu obuwie wojskowe zapewnia skuteczną ochroną stóp przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych. W przypadku butów wojskowych równie istotna jest ich podeszwa. Wykonywana jest z grubej gumy, dzięki czemu stopa jest skutecznie chroniona.

Na rynku dostępne są różne modele butów wojskowych

Jakie buty wojskowe na lato?

Wspomniano na początku, że obuwie wojskowe dobierane powinno być pod kątem pory roku. Część modeli lepiej sprawdzi się w gorące letnie dni, a część w chłodne dni zimną. Jeśli chodzi o buty na lato, to postawić trzeba na taki model, który wykonany jest z materiałów lekkich i oddychających. Oczywiście poza tym musi być to nadal materiał wytrzymały. Buty wojskowe na lato muszą pozwalać stopie oddychać. Poza tym muszą chronić stopy przed ewentualnym urazem. Dlatego dobrze, jeśli będą miały przedłużoną cholewkę. Zapewni to stopom odpowiednią stabilizację.

Jakie obuwie wojskowe na zimę?

Zimą buty muszą chronić stopy przed chłodem i niskimi temperaturami. Dlatego cechować powinny się bardzo dobrą izolacją termiczną. Kupując buty wojskowe na zimę warto wybrać model z antypoślizgową podeszwą. Dzięki temu chodzenie w nich po mokrym i śliskim terenie będzie bezpieczniejsze. Dodatkowo uwagę zwrócić trzeba na cholewkę. W przypadku butów zimowych musi być ona bardzo wytrzymała oraz musi ściśle przylegać do stopy. Zapewni to właściwą stabilizację kostki i pięty.

Na rynku dostępne jest obuwie wojskowe zarówno z membraną, jak i bez niej

Buty z membraną czy bez?

Na rynku dostępne jest obuwie wojskowe zarówno z membraną, jak i bez niej. Chroni ona stopy przed przemoknięciem. Innymi słowy, dzięki membranie buty stają się wodoodporne. Obuwie z membraną będzie zatem dobrym wyborem na zimę, kiedy jest mokro i zimno. Jeśli chodzi o lato, to warto wybrać taki model, jeśli będzie się miało kontakt z wodą. W innym przypadku latem lepiej jest wybrać obuwie bez membrany. Pamiętać bowiem trzeba, że sama membrana jest dość ciężka. Dlatego, jeśli nie planuje się mieć kontaktu z wodą, to będzie ona zbędna.

Jak zatem widać, wybór butów wojskowych musi być dobrze przemyślany. Tylko wtedy zakupi się takie, które na pewno spełnią swoje zadanie.