W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się ASG, czyli gra zespołowa, w której gracze korzystają z replik broni palnej.

Czym jest ASG?

Repliki przypominają prawdziwą broń, ale amunicją są kulki, a nie prawdziwe naboje. ASG w pewnym stopniu przypomina paintball, tylko, że tam używa się nabojów wypełnionych farbą. W grze biorą udział zgłoszone wcześniej drużyny, które rywalizują ze sobą według zasad. Zadaniem każdej drużyny jest opracowanie planu taktycznego. Żeby to zrobić, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Szczególnie ważnym czynnikiem jest teren rozgrywki. Potyczki mogą być prowadzone na otwartej przestrzeni w lesie lub na zamkniętym terenie. W zależności od lokalizacji, trzeba ustalić odpowiednią strategię, która da przewagę nad rywalem. W zależności od organizatora wydarzenia mogą się zmieniać poszczególne zasady. Należy jednak pamiętać, że główne założenia powinny pozostać takie same. W czasie zabawy trzeba koniecznie stosować ochronę oczu, ponieważ kulka może przypadkiem trafić do oka. Gracze mogą stosować repliki ASG oraz specjalnie dedykowane kulki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że trafienie przeciwnika jest najważniejsze w potyczkach Air Soft Gun. Bezpośrednio po trafieniu przeciwnik powinien opuścić pole gry. Należy mieć na uwadze, że rozgrywka jest zdecydowanie bardziej realistyczna niż w paintballu. Po pierwsze nie trzeba zasłaniać całej twarzy maską, ponieważ kulki nie są tak duże, dlatego też ryzyko kontuzji jest zdecydowanie mniejsze. Kulki ASG nie zawierają farby, dlatego też nie brudzą.

Cel gry ASG


Celem uczestników zabawy jest odwzorowanie prawdziwych działań militarnych. Na rynku jest bardzo duży wybór broni ASG, dlatego każdy bez większych problemów powinien znaleźć coś dla siebie. Repliki ASG są wykonane w skali 1:1. Mogą to być karabinki szturmowe, karabiny maszynowe, rewolwery, pistolety, a nawet karabiny snajperskie. Na zamkniętym terenie lepiej sprawdzają się repliki, które cechują się mniejszą prędkością początkową. Ma to duży wpływ na moc uderzenia oraz zasięg. Prędkość wyjściowa powinna być większa, jeżeli bierzemy udział w potyczkach na otwartej przestrzeni. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że repliki ASG należą do kategorii broni pneumatycznych, ponieważ wykorzystują gaz lub sprężone powietrze. To oznacza, że nie trzeba mieć na nie pozwolenia. Są produkowane z aluminium, metalu, stali lub tworzyw sztucznych. Najtańsze i najbardziej popularne są repliki sprężynowe. Są jednak najmniej funkcjonalne, ponieważ trzeba je przeładowywać ręcznie po każdym strzale.