Wiatrówki od lat cieszą się dużą popularnością. To rodzaj broni, na którą nie jest potrzebne zezwolenie. Na rynku dostępne są różne modele wiatrówek. Warto wiedzieć, czym się od siebie różnią i na co zwrócić uwagę przy wyborze tej konkretnej.

Wiatrówka sprężynowa

Wiatrówki od lat cieszą się dużą popularnością

Każdy model wiatrówki ma inne zastosowanie. Popularnym modelem jest wiatrówka sprężynowa. Jest to model najprostszy w obsłudze. Dlatego też w szczególności polecany jest osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze strzelectwem. Samo działanie tej wiatrówki oparte jest na sprężynie. Aby oddać strzał, konieczne jest jej naciągnięcie i zwolnienie za pomocą spustu. Zaletą wiatrówki sprężynowej jest także to, że jest ona tania w eksploatacji. Nie ma tu konieczności kupowania nabojów CO2. Trzeba jednak wiedzieć, że ten model wiatrówki cechuje dość spora siła odrzutu.

Wiatrówka PCA

Nieco innym modelem wiatrówki jest wiatrówka PCA, czyli na tzw. pompkę. Wyposażona jest ona w dźwignię, która pompuje powietrze potrzebne do oddania strzału. Dzięki temu możliwa jest regulacja siły wystrzału. Tak samo, jak model sprężynowy, także wiatrówka PCA nie wymaga stosowania dodatkowych nabojów. Nie jest zatem droga w eksploatacji. Z takiej wiatrówki korzystać modą zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.

Wiatrówka na CO2

Ten model wiatrówki wymaga stosowania specjalnych nabojów ze sprężonym CO2. Pozwala to na redukcję odrzutu podczas wystrzału do minimum. Zaletą wiatrówki na CO2 jest fajt, że jest 9na dość lekka i nieduża. Co jednak istotne, ma przy tym znacznie mniejszą moc. Konieczność kupowania specjalnych nabojów sprawia, że wiatrówka na CO2 jest droższa w eksploatacji w porównaniu z poprzednimi modelami.

Wiatrówka PCP

Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o wiatrówce PCP, czyli wiatrówce na sprężone powietrze. To już dość zaawansowany model wiatrówki. Cechuje się wytrzymałością i precyzyjnością. Jest także bezodrzutowa.

Wybór wiatrówki

Wybierając konkretny model wiatrówki, uwagę zwrócić należy na kilka elementów

Wybierając konkretny model wiatrówki, uwagę zwrócić należy na kilka elementów. Jednym z nich jest kaliber. Na rynku dostępne są wiatrówki o kalibrze 4,5 lub 5,5 mm. Większy kaliber cechuje się większą stabilnością wystrzału. Dobrze sprawdzi się zatem przy większych odległościach. Z kolei mniejszy kaliber lepiej sprawdzi się przy mniejszych odległościach. Drugi istotny element to lufa wiatrówki. Wybrać można bądź lufę gładką, bądź gwintowaną. Na lufę gładką, warto postawić jeśli planuję się oddawanie strzałów z krótkich odległości. W przypadku większych odległości lepiej sprawdzi się lufa gwintowana.