Każdy strzelec skrzętnie dobiera sobie broń oraz celowniki. Podczas kompletowania ekwipunku nie może on zapomnieć o ochronie swojego słuchu przed hukiem wystrzałów zarówno na strzelnicy jak i na otwartym terenie, Do ochrony słuchu służą ochronniki słuchu (których bogatą ofertę znajdziesz pod tym linkiem: www.specshop.pl) mające redukować hałas do bezpiecznego poziomu.

Działanie ochronników słuchu

Ochronniki słuchu zbudowane są z dwóch czasz połączonych ze sobą pałąkiem. Czasze te przylegają do uszu i wypełnione są sztucznym tworzywem lub wodą. Wypełnienie to ma na celu wygłuszanie dźwięków i pochłanianie ich z otoczenia.

Ochronniki zmniejszają poziom hałasu do 75-80 dB. Taki poziom hałasu pozwala strzelcowi usłyszeć ważne dźwięki z otoczenia, jakimi mogą być, np. sygnały alarmowe.

Rodzaje ochronników słuchu

Słuch jest jednym z najwrażliwszych zmysłów człowieka i niewiele trzeba, aby trwale go uszkodzić, dlatego podczas strzelania trzeba stosować ochronniki

Wyróżnić można dwa najpopularniejsze rodzaje ochronników, jakimi są:

  • ochronniki pasywne – kształtem przypominają duże słuchawki i są bardzo komfortowe podczas użytkowania. Pałąk znajdujący się na głowie jest owinięty miękką okładziną, a dzięki sprężynującym prętom jego kształt dopasowuje się do kształtu głowy użytkownika. Czasze są szerokie i miękkie, co nie powoduje ucisku na małżowinach, ale skutecznie wygłusza dźwięki. Ochronniki pasywne nie są drogie i są bardzo proste w obsłudze. Ich wadą jest jednak to, że wyciszają wszystkie dźwięki w równym stopniu i uniemożliwia tym samym komunikowanie się z innymi,
  • ochronniki aktywne – są podobne kształtem do chroników pasywnych. Mają wbudowane układy elektroniczne, które filtrują wychwycone dźwięki i dopuszczają do uszu tylko dźwięki mające odpowiednią ilość decybeli. Dzięki takiemu rozwiązaniu podczas używania ochronników aktywnych można komunikować się z innymi osobami i jednocześnie dbać o swój słuch. Niektóre z modeli mogą być wyposażone w mikrofon, który wspomaga komunikowanie się,

Dlaczego warto używać ochronników słuchu i jak je wybrać?

Słuch jest jednym z najwrażliwszych zmysłów człowieka i niewiele trzeba, aby trwale go uszkodzić, dlatego podczas strzelania trzeba stosować ochronniki. Huk wystrzału osiąga od 130 do 170 dB i jest hałasem impulsywnym, który jest krótkotrwały i ma bardzo duże natężenie. Uszkodzenie błony bębenkowej może prowadzić do trwałego niedosłuchu, a nawet do utraty słuchu.

Podczas zakupu ochronników trzeba wziąć pod uwagę to, jak są wykonane, ponieważ będę one służyć przez dłuższy czas. Zakupu najlepiej dokonać w profesjonalnym sklepie, w którym liczyć można na fachowe doradztwo i dobranie odpowiednich dla siebie ochronników słuchu.