Jedną z kluczowych kwestii w strzelectwie jest możliwość oddawania precyzyjnych strzałów. Zgodzą się z tym nie tylko strzelcy sportowi, ale i myśliwi. Najskuteczniejszym sposobem na poprawę precyzji strzałów jest zastosowanie celownika kolimatorowego. Umożliwia on zarówno oddawanie precyzyjnych strzałów, ale zwiększa również sam komfort użytkowania broni. Warto zatem wiedzieć, czym dokładnie jest tego typu celownik oraz jakimi kryteriami należy się kierować przy jego wyborze.

Czym jest celownik kolimatorowy?

Celownik kolimatorowy, czyli tzw. kolimator, ma bardzo szerokie zastosowanie. Powszechnie wykorzystywany jest w strzelectwie sportowym, w myślistwie oraz w strzelectwie rekreacyjnym. Co jednak ważne, wybierając celownik kolimatorowy, pod uwagę wziąć należy odpowiednie kryteria dopasowane do konkretnego rodzaju strzelania. Innymi słowy, kolimator dostosowany musi być do warunków, w jakich będzie stosowany. W przypadku strzelców sportowych dobrym rozwiązaniem będzie wybór celownika kolimatorowego otwartego. To model celownika umożliwiający oddawanie bardzo precyzyjnych strzałów bez obciążenia broni. Natomiast myśliwi sięgnąć powinni po celownik kolimatorowy z osłoną przed słońcem. To świetne rozwiązanie na bardzo słoneczny dzień. Osłona chronić będzie przed oślepiającymi promieniami słonecznymi.

Dobry celownik kolimatorowy, czyli jaki?

Dobry kolimator to na pewno taki, który charakteryzuje się wzmocnioną konstrukcją. Dzięki temu nie ulegnie on uszkodzeniu podczas użytkowania. Niezmiernie ważne jest również to, aby celownik kolimatorowy był wodoodporny. Uwagę na to zwrócić powinni w szczególności myśliwi, którzy często polować mogą w niezbyt sprzyjających warunkach pogodowych. Co jednak ważne, trudne warunki pogodowe w strzelectwie czy myślistwie to nie tylko deszcz, czy wiatr, ale również duże nasłonecznienie. Słońce może bowiem oślepiać strzelca. Dobry kolimator wyposażony powinien być zatem w odpowiedni filtr, który zapewni komfort oddawania strzałów w dużym słońcu.

Jakie celownik kolimatorowy wybrać?


Posiadacze broni krótkiej postawić powinni na celownik kolimatorowy o niedużym rozmiarze. Kolimator o mniejszych rozmiarach nie będzie przeszkadzał przy przenoszeniu broni w kaburze. Zastosowanie zbyt dużego celownika spowoduje, że korzystanie z broni będzie po prostu niewygodne. Istotne przy wyborze celownika kolimatorowego jest również to, czy można go umieścić w bezpośrednio na zamku. W ten sposób uniknie się problemu przewyższenia. To również wpływ na komfort użytkowania broni.